Medycyna naturalna

Jak zbierać, suszyć i przechowywać zioła?

Jeżeli chcesz leczyć się naturalnie, domowymi sposobami, to powinnaś samodzielnie zacząć zbierać zioła. Zamiast biec do apteki po tabletki, sięgnij po swoje naturalne zioła. Zaoszczędzisz pieniądze i zdrowie. Zioła zbierane samodzielnie mają większą moc. Zbierając je, wkładasz w nie własne serce.

Jak zbierać zioła, żeby skutecznie działały?

 1. Zbieraj zioła z daleka od dróg, minimum 500 m od dróg o dużym natężeniu oraz z dala od pól, na których stosuje się sporo chemicznych nawozów.
 2. Zioła zbieraj w dni suche i pogodne, po obeschnięciu rannej rosy.
 3. Zbieraj tylko zdrowe, dobrze rozwinięte zioła, bez plam i uszkodzeń.
 4. Zbieraj tylko te zioła, które znasz.
 5. Zioła zrywaj delikatnie nożyczkami, nie wyrywaj ich i nie szarp, żeby nie uszkodzić pozostałych. Przyroda Ci się odwdzięczy 🙂
 6. Nie zbieraj wszystkich roślin, które rosną w danym miejscu, aby nie zniszczyć populacji, bo za rok nie będziesz miała miejscówki.
 7. Nie rób zapasów. Zerwij tyle ziół, żeby wystarczyło Ci ich na rok.

Właściwe części roślin i właściwy termin zbioru

Kwiaty zbiera się na początku lub w pełni kwitnienia. Nie zbieraj ich, gdy już przekwitły. Najlepiej zrywaj je po południu w słoneczny dzień, gdy nie ma wilgoci ani porannej rosy. Kwiaty najlepiej zbieraj do płaskiego, wiklinowego koszyka. Susz od razu po zebraniu, ponieważ szybko tracą lecznicze substancje.

Korzenie i kłącza zbieraj jesienią lub wczesną wiosną, gdy rośliny odpoczywają. Wtedy nagromadzenie substancji czynnych jest w nich największe.

Korę natomiast pozyskaj wczesną wiosną, gdyż wtedy między korą a drewnem tworzy się warstwa młodych komórek, które ułatwiają oddzielenie kory. Kora musi być gładka, połyskująca, bez żadnych pęknięć.

Liście zrywaj przed kwitnieniem lub w czasie kwitnienia. Liście powinny być dobrze wykształcone, zdrowe, bez plam i uszkodzeń.

Zioła, pędy (ulistnione łodygi z kwiatem), zbieraj na początku kwitnienia, ścinaj górne części roślin, ponieważ dolna części łodygi jest przeważnie zdrewniała.

Owoce i nasiona zbieraj, kiedy większość owoców dojrzewa, nie czekaj, aż dojrzeją wszystkie.

Jak suszyć zioła?

Załóżmy, że zebrałaś w dziewiczym terenie pięknie pachnące zioła i co teraz?

Jeśli nie zamierzasz ich spożyć w stanie świeżym, przystąp do suszenia.
Większość ziół susz w ciepłym, zacienionym, przewiewnym miejscu, gdzie nie ma szkodników i innych zapachów. Kiedyś do tego celu najlepiej nadawał się strych. Jak nie masz strychu, to improwizuj 🙂

Najlepiej wysychają rośliny rozłożone luźną warstwą na płótnie. Możesz też je rozłożyć na papierze, ale nie na gazetach, bo zawierają farbę drukarską. Przewracaj je przynajmniej co dwa dni. Gdy rośliny są tak suche, że szeleszczą i się łamią przy poruszaniu, możesz je zebrać i odpowiednio rozdrobnić.

Jak przechowywać zioła?

Po wysuszeniu przechowuj zioła w szklanym słoiku w ciemnym miejscu. Do krótkotrwałego przechowywania możesz wykorzystać papierowe torebki. Każdy pojemnik podpisz nazwą rośliny i datą zbioru.

Jeżeli jesteś na początku swojej zielarskiej drogi, zacznij od zbierania prostych roślin, które na pewno znasz.

Zioła, które na pewno znasz i możesz zbierać w kwietniu i maju:

 • kwiaty i liście mniszka,
 • kwiaty stokrotki,
 • pokrzywę,
 • kwiat lipy,
 • pędy sosny,
 • kwiat rumianku,
 • liść brzozy,
 • liść maliny,

Z ziół można przygotować wiele wspaniałych suplementów, które uodpornią organizm oraz złagodzą skutki choroby. Możesz z nich przygotować nie tylko herbatki, ale także syropy, soki, nalewki, okłady, kąpiele.

To jak, zaczniesz zbierać zioła?

Komentarze